b
Trudno stwierdzić, czy kredyt na taki cel jest sensowny. Trzeba pamiętać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od okresu kredytowania. Jeśli więc stać nas na kredyt, to może lepiej byłoby co miesiąc oszczędzać określoną kwotę - powinniśmy uzyskać spory budżet, bo nie zapominajmy, że na pożyczaniu pieniędzy bank zarabia.
Trzeba spełniać swoje marzenia, jednak warto też dobrze przemyśleć, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.
Problem z kredytem?
Ten sam problem dotyczy kredytów, zwłaszcza długoterminowych, czyli hipotecznych. Taka ilość kredytów w obcych walutach pokazuje, jak przekonujący są doradcy. Wiele osób zaufało, nie zabezpieczając się w żaden sposób przed wzrostem kapitału do spłaty. Najwięcej muszą zapłacić ci, którzy wzięli kredyt, gdy frank miał najniższy kurs. Niestety, wielu z nich zwyczajnie nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.
Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!
Finanse na remont
Polacy bardzo często sięgają po karty kredytowe oraz kredyty konsumpcyjne, często w niewielkich kwotach. Wiemy, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych środków (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że kredyt jest po prostu koniecznością, ponieważ pewnych wydatków nie można uniknąć.
Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Czasami nie chodzi o przemalowanie ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale na przykład o zakup opału, lub instalacji grzewczej. Ciężko przełożyć remont na później, jeśli dach przecieka. W takich sytuacjach, jeśli nie dysponujemy gotówką, to trudno - idziemy po pożyczkę.
Jak zaciągnąć taki kredyt i nie żałować? Banki mają bogatą ofertę kredytową, jednak nie zawsze najkorzystniejszą da nam bank, w którym mamy konto. Owszem, mają pełną historię wpływów, dlatego ustalenie zdolności kredytowej jest szybkie. Nie zapominajmy, że nie tylko oprocentowanie pożyczki ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo korzystne, ale... jest jeszcze prowizja. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.
Limity banków
Podsumowując - firmy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o pożyczkę będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi przedsiębiorstwa. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.
Żeby młodzi ludzie mogli zakładać działalność i inwestować w swój biznes, go rozwijając, niezbędny jest dostęp do kapitału. Mało kto ma wystarczające środki, jest to bardzo trudna do przeskoczenia bariera. Często jednak kończy się to zaciągnięciem pożyczki w wątpliwej instytucji, z niesamowicie wysokim oprocentowaniem. Nie może tak być, jednak nie zanosi się, na zmianę polityki przez banki. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.
Problemy ze spłatą?
Liczba niespłacanych kredytów rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu?
Z pewnością najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie jest gorzej - zaległości jest coraz więcej.
Czy warto brać kredyt?
Jak wziąć kredyt i na tym nie stracić? Jeszcze dwa, trzy lata temu można było dostać poradę - udaj się do doradcy. Niestety, wielu ludzi ufając doradcom finansowym, podjęło błędne decyzje.
Jeżeli posiadamy do ulokowania oszczędności, ale kompletnie nie mamy pojęcia o bankowości i lokatach, to idziemy do specjalisty po pomoc. I mamy zaufanie, że jego wiedza i doświadczenie sprawi, że wybierzemy najlepszą opcję. Niestety, okazało się, że doradcy nie działają na korzyść klientów. Wciskają lokaty lub kredyty, z których nalicza im się najwyższa marża, nie zawsze informując o tym, jakie ryzyko ponosi klient. W efekcie wielu ludzi straciło swoje oszczędności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz