wtorek, 6 maja 2014

Kinderbal czy rodzinna nasiadówka?

Sposobów na zorganizowanie dziecku urodzin jest wiele. Trzeba jednak wziąć kilka czynników pod uwagę. Wiadomo, inaczej organizuje się przyjęcie urodzinowe dla trzylatka, a inaczej dla siedmiolatka.

O ile świętowanie tylko w gronie rodziny urodzin małych dzieci jest dobrym pomysłem, to starsze dziecko może się poczuć zawiedzione. Często ma już swoich kolegów/koleżanki, więc zaproszenie rówieśników ma sens.

Problemem często staje się zorganizowanie opieki nad grupką dzieci. Jeżeli mamy takie możliwości, to możemy albo wynająć profesjonalnych opiekunów, albo urodziny zorganizować w miejscu, gdzie taka opieka będzie zapewniona.

Coraz więcej dzieci marzy i wystawnych kinderbalach, takich jakie można obejrzeć a telewizji. Takich rodem z Ameryki, wielkich przyjęć, z klaunem i dobrą zabawą.

W Polsce nie mamy zwyczaju robienia takich imprez, ale powoli się to zmienia. Do tej pory najczęściej zapraszaliśmy głównie rodzinę - dziadków, wujków i chrzestnych. sala zabaw warszawa
W temacie sala zabaw warszawa warto poczytać również pozostałe informacje.
Warto rzucić okiem także na przedszkole prywatne warszawa
przedszkole warszawa też jest ciekawie opisany temat
klub malucha targówek też jest ciekawie opisany temat

Jedzenie w polskich knajpach

Restauracje. Temat rzeka, który zamierzam poruszyć od strony konsumenta. Czego może oczekiwać klient, idąc do restauracji? Niby wszyscy o tym wiemy. Ale wiemy też, że zbyt wiele knajp nie trzyma odpowiednich standardów. A Sanepid wcale nas nie ochroni.

Wiadomo, że wszystkich nie można zadowolić. Myślę jednak, że większość konsumentów ma podobne oczekiwania. Wydają się takie oczywiste - chcemy żeby potrawy były ze świeżych składników, chcemy żeby były przygotowane z zachowaniem zasad higieny, w czystej kuchni, na czystych talerzach. Chcemy żeby kelner był sympatyczny i pomocny. I nie chcemy czekać na swoje danie pół dnia. To takie oczywiste. To takie podstawowe. A tymczasem... Serwuje się nam mrożonki. Cholera wie, jak długo trzymane w zamrażalniku. Ba - bywa, że serwuje się makaron ugotowany kilka dni wcześniej! Wolimy się nie zastanawiać, jaki jest stan restauracyjnej kuchni. Wystarczy tego, co pokazują "Kuchenne rewolucje". Kelner bywa opryskliwy, i obsługuje nas "z wielką łaską". Co cóż... Chyba każdy został kiedyś w ten sposób potraktowany.

A rachunek potrafi powalić na kolana. Niestety, nie brakuje restauratorów, którzy myślą, że zarobią - mówiąc wprost - na oszukiwaniu klientów. To nie jest fair, i to nie działa. A bywa, że ryzykujemy więcej niż trochę pieniędzy. Bywa, że ryzykujemy zdrowiem. A to już poważna sprawa. przepis na ratatouille
przepis na ratatouille - tekst jest OK
Znazlazłem także ratatuj przepis
Podobny temat również ratatuj przepis
Jeśli mowa o przepis na ratatouille to wspomnę też o innych źródłach.

niedziela, 4 maja 2014

Wynająć czy kupić?

Jak pisałam w poprzednich artykułach, rodzimy rynek nieruchomości budzi emocje wielu rodaków. W takim razie zastanówmy się, jak ten rynek wygląda?

Wielu liczy na spadki cen oraz na większą dostępność kredytów hipotecznych. Jednak rekomendacja S może nieco ostudzić zapał - od roku 2014 wymagany będzie 5% wkład własny. To nie wygląda strasznie, jednak w dużych miastach (gdzie ceny mieszkań są wysokie) może to być całkiem duża kwota. Pytanie - skąd wziąć pieniądze na wkład własny? Nie każdy ma szansę oszczędzania - jeżeli przeciętny Kowalski wynajmuje mieszkanie, to płaci za nie porównywalnie do wysokości miesięcznej raty kredytu hipotecznego, tak więc nie ma z czego odłożyć, lub są to bardzo niskie kwoty. Weźmy przykład - 5% z 300 tys. zł to 15 tys. Nie wygląda to przerażająco, ale jeżeli stać cię na odłożenie 500 zł każdego miesiąca, to łatwo policzyć - musisz odkładać 2,5 roku. Jednak wtedy... wkład własny wymagany przez bank wzrośnie do 10%. W zasadzie można liczyć na spadki cen mieszkań i się "wyrówna". A jaka alternatywa dla oszczędzania? Pozostaje pożyczka od krewnych, lub... banku. Można także znaleźć dodatkowe źródło dochodu, lub kupić mieszkanie taniej.

W takim razie czy rekomendacja S jest w ogóle taka niezbędna? KNF uznał, że tak. A jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki licytacji komorniczych, to wychodzi, że naprawdę ma to swoje uzasadnienie.
nowe mieszkania szczecin
Wpis inspirowany jest również mieszkania szczecin sprzedaż
mieszkania pod klucz szczecin - też dobry
Więcej informacji także tutaj nowe mieszkania szczecin
mieszkania szczecin - tekst jest OK

Rawrrrrwwrrr - Remont!

Czy warto samodzielnie podjąć się prac remontowych, czy lepiej wynająć ekipę profesjonalistów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zalezy ona od wielu czynników.

Jednym z najistotniejszych jest kwestia finansowa. Wiadomo - im bardziej mamy napięty budżet, tym więcej rzeczy lepiej wykonać samodzielnie. ALE - pamiętajmy również o tym, że nie mając fachowej wiedzy możemy zmarnować materiały! I mnóstwo czasu. Jednak, jeśli mamy jakieś pojęcie o sprawach remontowych oraz doświadczenie, do tego dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, lub po prostu potraktujemy sprawę jako wyzwanie - to jak najbardziej warto podjąć się tej pracy samodzielnie.

Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lub zdrowie nam nie pozwala, poszukajmy ekipy remontowej. I pamiętajmy - dobrzy fachowcy mają napięte terminy! Jeśli wybrana przez ciebie osoba (lub ekipa) jest w stanie podjąć się, na przykład kafelkowania, od zaraz - to lepiej podejdźmy z rezerwą do tej sprawy. Obecnie bardzo łatwo sobie dorobić na pracach remontowych, więc jest na rynku mnóstwo takich ludzi - bez wiedzy i doświadczenia. Podsumowując - rozważmy wszystkie za i przeciw, a jeśli wybór padnie na fachowca, to wybierzmy go rozsądnie! malowanie mieszkań warszawa
Podobny temat również malowanie warszawa
warszawa malowanie - to całkiem niezłe
Na ten temat napisali także na malowanie mieszkań warszawa
Jeśli mowa o malarz warszawa to wspomnę też o innych źródłach.

Polskie restauracje

Do jakich restauracji lubią chodzić Polacy? Patrząc na to, jakie typy królują na rynku, odpowiedź jest prosta - pizzerie, albo kuchnia polska w wydaniu około góralskim. Całkiem popularne są też restauracje z kuchnią orientalną - suszarnie, chińczyki, itp.

Powinno być łatwo zjeść dobrą pizzę, albo dania kuchni polskiej. Ale tak nie jest. Pizza serwowana w polskich pizzeriach jest najczęściej typu amerykańskiego, nie włoskiego. A restauracje z kuchnią polską mają identyczne menu - jakieś pierogi, jakieś zupy (żurek, barszcz czerwony), do tego mnóstwo dań z wieprzowiny (schabowe, karkówki, golonka), ewentualnie jakiś kurczak. Ale kuchnia polska nie jest taka uboga w smaki! Ciężko jest dostać dobrą kaczkę, albo gęś (bardzo polskie mięso!). Wołowiny nie ma prawie nigdzie, a jeśli to w formie gulaszu. Nawet te flagowe polskie dania, jak żurek, często są przyrządzone źle. Polska kuchnia to królestwo zup, a serwuje się ich zaledwie kilka.

Więc tak naprawdę konsument musi się nieźle naszukać, żeby zjeść włoską pizze, lub dobrą kuchnię polską, która słynie między innymi z fenomenalnych potraw z dziczyzny. Bo jeśli wychodzimy do restauracji raz na jakiś czas, to chyba chcemy zjeść coś innego, niż domowy obiad. blog kulinarny
Jeśli mowa o blog kulinarny to wspomnę też o innych źródłach.
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: blog kulinarny - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
blog kulinarny - też dobry
Polecam również blog kulinarny

czwartek, 1 maja 2014

O oczyszczalniach

Dzisiaj poruszę temat z zupełnie innej dziedziny. Nie będzie o polskim biznesie, ani o nieruchomościach. No, może pośrednio temat dotyczy nieruchomości. I ekologii. Spróbuję napisać cokolwiek na temat przydomowych oczyszczalni ścieków.

Czy to dobry pomysł? Ciężko stwierdzić. Na pewno ma swoje zalety, i raczej jest dla ludzi, którzy nie chcą kanalizacji. Wtedy jest to świetny pomysł, a do tego - bardzo się opłaca.

Z pewnością domowe oczyszczalnie ścieków są bardzo ekologiczne. Oszczędzamy zasoby - dużo rzadziej musimy opróżniać szambo. Albo nawet wcale! Do tego cały koncept opiera się na aspekcie biologicznym - do oczyszczania wykorzystuje się wybrane szczepy bakterii. Może nie brzmi to zbyt pięknie, ale działa. I działa naprawdę wydajnie.

Nie mam pojęcia jakie są orientacyjne koszty zainstalowania takiej oczyszczalni. Z pewnością warto o tym pomyśleć na etapie budowy domu. Czy warto zakładać oczyszczalnię, jeśli mamy kanalizację? Cóż - musimy sobie to dobrze skalkulować. Wiadomo, że opłaty za wodę tanie nie są. I tanieć nie będą. oczyszczalnie biologiczne
Na temat bio oczyszczalnie przydomowe to też niezłe info
Warto rzucić okiem także na biologiczne oczyszczalnie
Wpis inspirowany jest również przydomowa oczyszczalnia ścieków
Wpis inspirowany jest również ekologiczne oczyszczalnie przydomowe

O fotografii

Fotografia ślubna - zajęcie dla amatorów, czy profesjonalistów? Niestety - kilka lat temu przyszła moda na lustrzanki. Pojawiły się modele z uproszczonymi funkcjami, z lekkiej plastikowej obudowy, z niewielkimi gabarytami.

I nagle na rynku zrobiło się ciasno - przecież skoro mam taki super aparat, to mogę na tym zarobić, robiąc super zdjęcia na ślubach (no przecież wiadomo - super aparat sam robi super zdjęcia!)

Bardzo niefajna sytuacja. Bo ktoś, kto posiada talent i umiejętności (niesamowite - ale fotografia nie polega na naciśnięciu spustu migawki!) musi konkurować z kimś, komu wydaje się, że jest profesjonalnym fotografem, ponieważ posiada lustrzankę.

Niestety - efekt jest taki, że wielu ludzi daje się nabrać. Bo to przecież dwa, albo nawet trzy razy taniej, niż wynajęcie prawdziwego fotografa!

Każdy kto podchodzi z pasją do robienia zdjęć ślubnych wie, jak wiele można stracić. Bo to wymaga poświęcenia wielu godzin, niemałych środków zainwestowanych w sprzęt i przede wszystkim - dużego talentu, żeby pokazać to co w dniu brania ślubu jest najważniejsze. Naprawdę - talentu nie kupi się za 300zł plus koszt fotoksiążki. fotograf na wesele gorzów
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: fotograf na ślub gorzów - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Warto rzucić okiem także na fotograf na wesele gorzów
Znazlazłem także fotograf ślubny Gorzów
fotograf na wesele gorzów też jest ciekawie opisany temat