niedziela, 22 kwietnia 2012

Czeski Wrocław

Po wprowadzeniu w poprzedniej notce, zaczynam cykl o językach sztucznych. Na początek opiszę w skrócie języki elfów stworzone przez założyciela gatunku fantasy - J.R.R Tolkiena. Każdy fan "Władcy Pierścieni" doskonale wie o czym będzie ta notka :). czeski wrocław

Przede wszystkim - twórca najprawdopodobniej najpopularniejszej na świecie trylogii fantasy, opracował de facto dwa "elfickie" - Quenyę i Sindarin. Każdy z nich jest skonstruowany na innej strukturze języka istniejącego. Sindarinu używają elfy z Beleriandu, i jest on oparty na schemacie języka walijskiego.

Z Quenyą - Starodawną Mową - rzecz ma się nieco inaczej. Tolkien rozpoczął pracę nad tą odmianą w 1915 roku. W odróżnieniu od Sindarinu, quenya opiera się na strukturze gramatycznej języka łacińskiego i fińskiego. W brzmieniu podobno ma nawiązywać do starożytnej greki.

Obie odmiany mają swoją historię. Zasadniczo Sindarin wywodzi się z Quenyi, ale podlega pewnym ewolucjom.

Mimo, iż Tolkien spędził dużo czasu nad tymi językami, nie stworzył słownika, ani nie opisał gramatyki, co nieco komplikuje zainteresowanym zgłębienie tematu.

Dlatego powstała tzw. neoquenya - czyli język opierający się na wszelkich materiałach pozostawionych przez Tolkiena, który uzupełniono o słownik i gramatykę. W internecie można znaleźć mnóstwo informacji i artykułów o tym języku, dla bardziej fanatycznych fanów jest także dostępny kurs :).
czeski wrocław też jest ciekawie opisany temat Jeśli mowa o czeski wrocław to wspomnę też o innych źródłach. Podobny temat również czeski wrocław czeski wrocław też jest ciekawie opisany temat

wtorek, 10 kwietnia 2012

Pierwsza pomoc - warto!

kursy pierwszej pomocy to może dla Ciebie internauto być nuda ale dla mnie to moja praca i zainteresowanie. Dlatego napiszę jeszcze kilka notek. kursy pierwszej pomocy

Podstawami pierwszej pomocy są pojęcia takie jak: kontrola funkcji życiowych, pozycja bezpieczna i resuscytacja. Celem tego tekstu nie jest udostępnianie fachowej wiedzy (zalecamy wybrać się na odpowiednie szkolenie!), lecz bardzo ogólne podejście do tematu. Dlatego nie zamierzamy tłumaczyć znaczenia wyżej wymienionych pojęć - kto chce może je bez problemu znaleźć w wyszukiwarce Google, wpisując frazę "pierwsza pomoc". Teraz o czymś innym.

Kontynuując wątek pierwszej pomocy, pamiętajmy, że istnieje kilka obowiązujących reguł. Najważniejszym elementem jest sprawdzenie funkcji życiowych. Powinniśmy wiedzieć, czy poszkodowany oddycha, sprawdzić jego puls, i w jakim jest ogólnie stanie. Kluczowe znaczenie ma to, czy ofiara jest przytomna, czy nie. Jeśli zachowała przytomność to będzie nam łatwiej. Warto zastanowić się także nad czymś innym.

Sprawdzenie parametrów życiowych jest bardzo ważne. Od tego zależy jakie czynności podejmiemy. Oczywiście, koniecznie trzeba wezwać wykwalifikowaną pomoc medyczną. Ale kiedy należy to zrobić, to sprawa dyskusyjna. To zabiera cenne sekundy, nawet minuty. Jeśli poszkodowany nie oddycha, mamy cztery minuty na resuscytację. Po tym czasie zachodzą nieodwracalne zmiany w mózgu na skutek niedotlenienia. Dlatego powinniśmy zachować zimną krew i sprawnie podjąć decyzję. Oprócz tego chciałbym napisać także o:

W sumie to było by na tyle.Podobny temat również kursy pierwszej pomocy kursy pierwszej pomocy też jest ciekawie opisany temat Więcej informacji także tutaj kursy pierwszej pomocy W temacie kursy pierwszej pomocy warto poczytać również pozostałe informacje.